Reklama

Po prostu mikrofon

Po prostu mikrofon

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Brodaty poseł na ekranie telewizora zwęża oczy, jakby szykował się do szczególnie dotkliwej riposty. Zawsze tak robi (a występuje aż nazbyt często), więc nie dziwi mnie, gdy zaraz słyszę serię przymiotników odsądzających przeciwnika od wszelkiej wartości moralnej. Przeciwnik jest dużo bardziej elegancki, nie schodzi w swoim słowniku poniżej poziomu, ale nie pozostaje dłużny w ani jednej sprawie, a jego werdykty brzmią ostatecznie: "wszystko popsuliście", "wszystko pozwoliliście zmarnować". I tak mogą przez cały przyznany sobie czas. Gdyby naiwny odbiorca próbował, wsłuchując się w dyskurs, rozłożyć racje, musiałby bardzo szybko przyznać, że jest to niewykonalne: racja, zawsze stuprocentowa, lokowana jest przez każdego z nich w całości po własnej stronie, w ani jednym procencie po stronie przeciwnej. Tak zresztą planują te programy ich autorzy, dziennikarze telewizyjni: starannie dobierając gości jak najwyraziściej sobie przeciwstawnych i cały trud konwersacji poświęcając na zagrzewanie ich do sporu. Po zadowolonych minach widać jasno, że o to właśnie chodzi (a cóż gdy jeszcze owe pojedynki tytułowane są "bitwami"?).
C

Coraz częściej zdarza mi się wtedy wyłączać telewizor przed końcem programu. Ze zniechęceniem i poczuciem, że to nie może skończyć się bez śladów. O tych śladach, pozostających w odbiorcach, o przenikaniu postaw negatywnych, niszczących, coraz więcej ludzi pisze i mówi. Nie wydaje się jednak, żeby cokolwiek zostało nam tu oszczędzone, tak jakby dziennikarska satysfakcja z ostrości kampanii wyborczej (a jest ona wciąż analizowana i oceniana) odgrywała tu rolę decydującą.

Zastanawiam się jednak, dlaczego dziennikarze, będący nominalnie gospodarzami studia, godzą się coraz widoczniej na swoją zwyczajną bezradność. Bo ich goście nie tylko mówią jak długo chcą i na te tematy, które sami wybierają, a na proponowane, jeśli tylko niewygodne - nie. Przede wszystkim mówią z reguły obaj (albo i wszyscy) razem. I nic nie pomagają ani eleganckie prośby, ani energiczne...

1341

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]