Reklama

Po co anioł wysłał pasterzy do żłóbka?

Po co anioł wysłał pasterzy do żłóbka?

16.12.2008
Czyta się kilka minut
Odpowiedź na to pytanie wydaje się tak oczywista, że samo jego postawienie jest prawie nietaktem. Cel był jak najbardziej misyjny - pasterze mieli pójść, by zobaczyć, a potem opowiedzieć o tym, co zobaczyli. Ale ta oczywistość - cytując klasyka - nie jest wcale taka oczywista.
K

Kiedy objawił się anioł, by ogłosić im radość narodzenia, pasterze bardzo się przestraszyli, ujrzeli bowiem chwałę Pańską, która ich oświeciła (Łk 2, 9). A nawet nie tyle ujrzeli, co zostali porażeni. Biblia Tysiąclecia każe się w tym miejscu odwołać do sceny z Księgi Wyjścia, gdy Mojżesz wstąpił na Górę Synaj: "A wygląd chwały Pana w oczach Izraelitów był jak ogień pożerający na szczycie góry" (Wj 24, 17). Coś z tego doświadczenia Izraelitów było udziałem pasterzy pod Betlejem. Boga przecież oglądać się nie dało. Skrywał się w ogniu, świetle, wichurze czy w grzmotach, czasami przemawiał, ale zobaczyć się nie pozwalał.

Jednak z Mesjaszem - jak się okazuje - ma być zupełnie inaczej. Urodził się jako Człowiek, objawił się jako Niemowlę, ze wszystkimi tego ludzkimi konsekwencjami, zamkniętymi w słowie "pieluszki". Zanim jeszcze cokolwiek powie, Mesjasz to ktoś,...

3361

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]