Reklama

Plaża Omaha, 60 lat później

Plaża Omaha, 60 lat później

18.01.2004
Czyta się kilka minut
Spory wokół Iraku, unijnej konstytucji oraz relacji między Europą a Ameryką mogą zdominować międzynarodowe uroczystości 60. rocznicy lądowania w Normandii.

“Nie myślałem, że kiedykolwiek będę o tym opowiadał. Nie myślałem, że istnieje sposób, by wydostać się z tej plaży i przeżyć. Naprawdę myślałem, że to ostatni dzień mojego życia" - tak poranne godziny w “D-Day", czyli 6 czerwca 1944 r. wspominał amerykański żołnierz, jeden z tych, co jako pierwsi stanęli na plaży “Omaha". Tak na sztabowych mapach ochrzczono najtrudniejszy, jak się potem okazało, odcinek 100-kilometrowego francuskiego wybrzeża, które stało się widownią największej operacji desantowej w historii.

Rankiem 6 czerwca z ponad trzech tysięcy okrętów desantowych zeszło na plaże Normandii 150 tys. alianckich żołnierzy. Wspierani przez spadochroniarzy, zrzuconych wcześniej na tyłach Niemców, a także przez francuski ruch oporu, przez ponad tysiąc okrętów wojennych oraz 7,5 tys. samolotów, słowem przez całą sojuszniczą siłę, jaką dysponowali alianci - w...

8109

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]