Reklama

Plattenbau

Plattenbau

18.11.2013
Czyta się kilka minut
W dzielnicy Berlin-Marzahn, na wschodnich obrzeżach miasta, leży największe osiedle mieszkaniowe Niemiec.
W

W Lipsku – najdłuższy budynek w b. NRD, zwany „Długa Lena” (1500 mieszkańców), przez komunistyczne władze chwalony kiedyś jako „socjalistyczny ideał mieszkaniowy”. W Halle powstało satelickie miasto Halle-Neustadt, popularnie zwane „Hanoi”. Budownictwo z wielkiej płyty – po niemiecku Plattenbau – to znak firmowy Niemiec Wschodnich.
Zaczęło się w latach 70. ubiegłego wieku, za panowania pierwszego sekretarza Ericha Honeckera. Ambitny program budownictwa opatrzono sloganem o „integracji polityki gospodarczej z polityką społeczną”. Celem było uporanie się z brakiem mieszkań – wielką płytę uznano za idealne narzędzie. Szybko też „życie w płycie” stało się obiektem kpin. Niesłusznie: dla wielu przeprowadzka do wielkiej płyty oznaczała realną poprawę, w porównaniu z często niegodnymi warunkami w rozpadającym się starym budownictwie; dla wielu było to pierwsze mieszkanie z łazienką....

2505

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]