Reklama

Ładowanie...

Płace, składki i daniny

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Fala roszczeń płacowych w służbie zdrowia, górnictwie, oświacie oraz innych sektorach po raz kolejny odkryła zamęt panujący w kwestii tego, jakie faktycznie są nasze dochody.
P

Premier Tusk skarżył się na trudności z ustaleniem, ile naprawdę zarabiają lekarze. Nic dziwnego, bo w Polsce prawie wszyscy skrywają rzeczywistą wielkość swoich zarobków. Raczej nie dlatego, że są one niższe od publicznie deklarowanych.

A tymczasem powszechnie słychać utyskiwanie na płace nieprzekraczające rzekomo półtora tysiąca złotych i określanie swoich roszczeń przez odniesienie do średniej krajowej, która przekroczyła 3 tysiące złotych, w co z kolei mało kto wierzy. Gdy dyrektorzy strajkujących kopalń poinformowali, że średnie wynagrodzenie w ich spółce węglowej wynosi 4,7 tys. zł, w telewizji pokazano oburzonych górników zapewniających, że dostają 1,6-1,8 tys., i twierdzących, że średnią zawyżają gigantyczne wypłaty dla dyrektorów i członków zarządów.

Nie taka prosta miara

Pytanie o zarobki w każdym...

3671

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]