Reklama

Pisarz z zakrystii

Pisarz z zakrystii

13.06.2007
Czyta się kilka minut
Antysemita i bohaterski obrońca żydowskich dzieci, żarliwy katolik w służbie komunistów, autor kilku tuzinów powieści i niespełniony pisarz jednocześnie. Jak na jedno życie aż za dużo tych sprzeczności.
Jan Dobraczyński przy pracy /fot. z archiwum córek Jana Dobraczyńskiego
D

Do domu Jana Dobraczyńskiego na warszawskim Grochowie prowadzi bita droga. Wyboista, pełna wądołów i dziur, po deszczach ciężko nią przejechać. Takimi drogami nie jeździ się do domów osobistości PRL.

Sąsiedzi mówią, że do pisarza często pukały władze dzielnicy z propozycją: wyleją ładny asfalt, zrobią chodnik, żeby było reprezentacyjnie. Nie chciał, protestował, bojąc się, że ruch samochodowy będzie przeszkadzał mu w pisaniu.

Okolica mało malownicza. Nie jest to z pewnością Stawisko, jak można by oczekiwać.

Ta część Grochowa od zawsze miała status podmiejskiej dzielnicy robotniczej. Rodziny zasiedziałe od pokoleń, diler citroena, sprzedaż fajerwerków, są jeszcze domki pamiętające zabór rosyjski. Blisko szpital, rozległe torowiska i lokomotywownie. Zamożni nigdy tu nie mieszkali, dopiero od niedawna do nowych bloków po drugiej...

21141

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]