Reklama

Pisane 31 sierpnia 2003

Pisane 31 sierpnia 2003

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Tablice ze Stoczni Gdańskiej, zawierające 21 postulatów strajkowych Sierpnia 80, zostały przyjęte na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To cieszy (choć równocześnie smutno, że tak beznadziejnie zaprzepaszczono dokument porozumień sierpniowych i nawet nikt z Solidarności - od władzy nie będziemy przecież tego oczekiwać - ani się tego nie wstydzi, ani tym nie martwi). Ale czy przez te czternaście lat wolności, gdy co roku świętowaliśmy rocznicę Sierpnia, tak wiele było namysłu nad znaczeniem nadziei, jakie rozbudziły kolejne punkty?.
T

Trudno, by rozmawiali o tym czynni politycy. Ich spotkania - także te medialne - zamieniają się już tylko w bijatyki słowne, gdzie każdy usiłuje przekrzyczeć innych. Niedługo nie będzie dało się słuchać salonów politycznych czy innych “siódmych dni". Ale społecznicy, eksperci, najpoważniejsi ludzie pióra? Dzisiaj w jednej z dyskusji radiowych padło znowu hasło “społeczna gospodarka rynkowa". Zaraz potem okazało się, że to powinny być przede wszystkim szczególnie wysokie podatki “dla najbogatszych". I właściwie na tym haśle dyskusja się wyczerpała. Zanim zaczęła się naprawdę, bo jedyne, co interesowało uczestników, to pytanie: kto winien. Ale już pytanie: co robić, gdy nie tylko znajdzie się winnego, ale go zastąpi - nie padło - więc i odpowiedź nie padła, rzecz jasna.

Protestujących w obronie własnych zakładów pracy ogląda się i słucha z przygnębieniem. Ale i...

2614

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]