Reklama

Pilch w przekroju

Pilch w przekroju

14.11.2016
Czyta się kilka minut
„Nastał przestępny rok 1980, (...) a moje od lat prowadzone notatki i zapiski, wielokrotnie łączone w całość, nadal nie osiągały wymarzonej objętości. Nastał rok 1980, ja zaś nadal nie byłem pisarzem”.
P

Pierwsze zdania pierwszej książki Jerzego Pilcha otwierają teraz tom tak potężny, że do jego objętości trudno byłoby mieć zastrzeżenia. Do zawartości – tym bardziej, choć kwalifikacja gatunkowa poszczególnych utworów nie jest oczywista. To już jednak specyfika prozy Pilcha, w której granice między gatunkami przestają być ważne. A „Indyk beltsville” to Pilch w przekroju, trzy zbiory uzupełnione sześcioma opowiadaniami rozproszonymi.

Najpierw więc mamy jego książkowy debiut, „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej” (1988), wydany przez 36-letniego już wtedy autora w londyńskim Pulsie i wyróżniony Nagrodą Kościelskich. Dziesięć opowiadań „podporządkowanych gestowi śmiechu”, jak napisał wtedy Marian Stala, dodając, że jest to śmiech oscylujący w stronę ciemności i absurdu, spokrewniony z tym, co cielesne i podlegające zniszczeniu, mieszający się z niepewnością i lękiem –...

2869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]