Reklama

Sen o Dolinie

Sen o Dolinie

30.10.2006
Czyta się kilka minut
W tekście otwierającym ten tom narrator, rozpoczynający właśnie krótką przygodę z Najpiękniejszą Kobietą Świata, zagadnięty przez nią o swoją pracę odpowiada: "Opowiadania teraz układam. Zbiór opowieści z innej parafii. Najpiękniejsza Kobieta replikuje nieco niejasnym zdaniem pytającym, które narratorowi zrazu wydaje się brednią, później zaś - niespodziewanie odkrytym sekretem warsztatowym: "Powieść mniej niż powieść, a tom opowiadań więcej niż tom opowiadań?.
R

Rzeczywiście, "Moje pierwsze samobójstwo" to więcej niż tom opowiadań, raczej łańcuch opowieści, które - choć samodzielne, zawsze starannie spuentowane i różnorodne formalnie - łączy nie tylko osoba opowiadającego. Ogniwa zazębiają się, wątek ledwie zaznaczony w jednym tekście powraca, rozbudowany, w kolejnym. No i, co najważniejsze, w opowieściach snutych przez "ewangelickiego narratora wszechwiedzącego" odwiedzamy wciąż na nowo tę samą krainę: beskidzką dolinę w Księstwie Cieszyńskim, ziemię polskich lutrów, ojczyznę zarówno narratora, jak i autora.

Autobiografizm prozy Pilcha jest oczywisty, jej badacze już pewnie rozszyfrowują pierwowzory poszczególnych postaci i zastanawiają się nad proporcjami zmyślenia i prawdy w tym koktajlu. Dla czytelnika nie ma to jednak znaczenia; ważne, że świat, do którego został zaproszony, ma wyraziste kontury, smak i zapach,...

7294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]