Reklama

Piewca amerykańskiej codzienności

Piewca amerykańskiej codzienności

03.02.2009
Czyta się kilka minut
W ciągu pół wieku wydał ponad 50 książek, w których najwnikliwiej portretował amerykańską klasę średnią. Ludzi, którzy za jego czasów bogacili się i osiadali w małych miasteczkach, konsumowali, romansowali i zdradzali.
W

W "Uciekaj, Króliku" (1960), powieści, która rozpoczęła głośny cykl o Harrym Angstromie zwanym Królikiem, ukazał przeciętnego młodego człowieka, który mimo wpojonych mu surowych zasad porzuca żonę i dziecko, i szuka doznań ciekawszych niż te, jakie oferowały mu uporządkowane i nijakie lata 50., mdła czarno-biała telewizja i bezsensowna, marnie opłacana praca. Ten sam bohater pojawia się w "Przypomnij się, Króliku" (1971). Jest dziesięć lat starszy, a wokół niego rozgrywa się rewolucja kulturowa lat 60. Królika szokuje tempo zmian, zachwyca, ale też przygniata skala nieznanych przedtem możliwości. W kolejnej dekadzie, w "Jesteś bogaty, Króliku" (1981), Harry jako diler Toyoty ma już wygodną pozycję społeczną i ochotę na swobodę obyczajową, jaka dla wielu staje się kulturową normą. W "Królik odpoczywa" (1990) mamy świat lat 80., w którym niepokój spowodowany przez AIDS i ...

14175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]