Reklama

Pierwotne światło

Pierwotne światło

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Największy tekstualny problem w opisie dzieła stworzenia wiąże się ze światłem. Bóg stworzył światło dnia pierwszego i wtedy oddzielił światłość od ciemności.
C

Czytamy też, że czwartego dnia powstały Słońce, Księżyc. Jedno rządzi dniem, drugie nocą. W takim razie pytamy, co to za jasność Bóg stworzył dnia pierwszego i czym się ona różni od światłości, którą co dzień oglądamy.
Wedle mędrców światło dnia pierwszego nie było zwykłym światłem: „Rabi Simeon ben Jehozadek dopytywał się rabi Samuela bar Nachmana: Słyszałem, żeś mistrzem Agady (opowiadania), powiedz mi, jak zostało światło stworzone. Rabi Samuel odpowiedział: Bóg owinął się w biały strój i promieniowanie Jego majestatu oświetliło świat od początku do końca. To było światło tak wzniosłe, że Stwórca uznał, że jest zbyt czyste dla tego świata”. Jeszcze inni rabini mówili Bóg owinął się w biały modlitewny szal, tałes. Rabi Eleazer uważał, że w tym świetle można było widzieć wszystko, na dowolną odległość. Ono przekraczało wszelkie granice czasu i miejsca. Ale gdy Święty Jedyny...

4637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]