Reklama

Pielgrzym i konwertyta

Pielgrzym i konwertyta

10.12.2012
Czyta się kilka minut
Stary, klerykalny model parafii jeszcze funkcjonuje, nawet bywa skuteczny i akceptowany także przez świeckich, bo mają kłopot z głowy. Ale typ katolika-parafianina nieuchronnie odchodzi w przeszłość.
W

W 1972 r. zwiedzałem we Francji „nowe miasto” Cergy-Pontoise w departamencie Val-d’Oise w regionie Île-de-France. Powstało na północ od starej wioski Cergy. Położone niespełna 100 km od Paryża, połączone z nim szybką koleją, miało stanowić sypialnię stolicy Francji. Miało być miastem dla ludzi. Niewysokie bloki mieszkaniowe, na skrzyżowaniach bezpieczne, wygodne przejścia nad jezdniami, niewielkie dzielnice tak pomyślane, by można było w ich granicach tworzyć spontaniczne wspólnoty lokalne, zaspokoić podstawowe potrzeby (sklepy, kina itd.). Liczba mieszkańców dochodziła wtedy do 9 tysięcy. Miasto było jeszcze młode.

W 2007 r. miało 57,6 tys. mieszkańców. Nie wiem, jak dziś funkcjonuje. Wtedy te założenia i ich świeża jeszcze realizacja wydały mi się bardzo udane. Mieszkałem w Paryżu na rue de Vaugirard, blisko rue d’Assas (metro: Notre-Dame – des Champs, a...

4504

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]