Reklama

Droga księdza Jerzego

Droga księdza Jerzego

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Mówił o prawie do Boga, miłości i godności. Apelował o życie w prawdzie, solidarność, wierność ideom. Dla władz PRL było to jak herezja. Jerzy Popiełuszko zginął 30 lat temu.
Graffiti z ks. Popiełuszką. Warszawa, wrzesień 2014 r. Fot. Krystyna Blatkiewicz / REPORTER
T

To wiemy: 14 września 1947 r. jest w Polsce wyjątkowo ciepły jak na tę porę roku. We Wrocławiu pada rekord: blisko 35 stopni. Tego dnia w podlaskiej wsi Okopy, w domu Władysława Popiełuszki i Marianny z Gniedziejków, rodzi się syn. Na chrzcie dostaje imię Alfons – na pamiątkę po wuju od strony matki Alfonsie Gniedziejce, żołnierzu Armii Krajowej zamordowanym w 1945 r. przez Sowietów. Dorasta w rodzinie wielopokoleniowej i wielodzietnej (ma czworo rodzeństwa). Pomaga rodzicom w gospodarstwie; w domu się nie przelewa. Jego matka będzie potem wspominać, że już jako młody chłopak „do ludzi chętnie szedł”.
W 1954 r. Alek – tak go nazywano – zaczyna naukę w podstawówce w Suchowoli. Lubi historię, język polski, religię. Czasem dostaje nagrody za naukę (książki, raz nawet łyżwy), ale prymusem nie jest. Gra w piłkę nożną. Uwielbia placki ziemniaczane.
Właściwie niczym się nie...

15889

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]