Reklama

Piękno i brzydota Karla Lagerfelda

Piękno i brzydota Karla Lagerfelda

25.02.2019
Czyta się kilka minut
Gdyby przyznawano tytuł najważniejszego człowieka w świecie mody, byłby do niego pierwszym kandydatem: Karl Lagerfeld, dyrektor artystyczny domu mody Chanel, zmarł 19 lutego w Paryżu. Miał 85 lat.
Karl Lagerfeld na wybiegu podczas pokazu kolekcji Chanel na sezon wiosenno-letni 2014 podczas Tygodnia Mody w Paryżu / październik 2013 r. / FOT. REX/David Fisher/EAST NEWS
Karl Lagerfeld na wybiegu podczas pokazu kolekcji Chanel na sezon wiosenno-letni 2014 podczas Tygodnia Mody w Paryżu / październik 2013 r. / FOT. REX/David Fisher/EAST NEWS
K

Kiedy pod koniec stycznia nie pojawił się na wybiegu w paryskim Grand Palais – na zakończenie pokazu kolekcji haute couture, którą zaprojektował dla Chanel – dużo mówiło się o złym stanie jego zdrowia (chorował na raka trzustki).

Projektowaniem mody zajmował się od lat 50. XX w., był też fotografem. Tworzył dla wielu marek, ale najważniejsze były dwie: włoski dom mody Fendi (pracował w nim od 1967 r.) i francuski Chanel, którego dyrektorem artystycznym był przez ponad 35 lat. Sprawił, że jedna z najbardziej luksusowych marek świata pozostała wierna swojej tradycji, ale była zarazem nowoczesna, ciągle świeża i nieustannie pożądana.

Warto zapamiętać go za wizjonerskie podejście do mody i pokazy robione z wielkim rozmachem. Ale Karl Lagerfeld to nie tylko rzeczy piękne. Często i chętnie krytykował kobiety o pełniejszej figurze czy modelki „plus size”. Negował istnienie problemu promowania niezdrowo wychudzonych modelek i zatrudniania ich na wybiegach –  ironizował, że krytykują je tylko „grube mumie”, które z chipsami siedzą przed telewizorem.

FOT. EAST NEWS
FOT. EAST NEWS

Gdy w 2017 r. atakował Angelę Merkel za politykę otwartych drzwi dla imigrantów, entuzjastycznie odwoływał się do Holokaustu.

Za kulisami świata mody pojawiały się oskarżenia o mobbingowanie modeli i modelek, a nawet o wykorzystywanie seksualne. Gdy w jednym z wywiadów z nim poruszono temat #MeToo, Lagerfeld powiedział: „Jeśli nie chcesz ściągać spodni, nie zostawaj modelką! Dołącz do zakonu, w klasztorze zawsze będzie miejsce dla ciebie”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, debiutowała w 2014 r. na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Redaktorka wydania internetowego „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]