Reklama

Pesymizm

Pesymizm

26.03.2007
Czyta się kilka minut
Nie mówimy tu o pesymizmie metafizycznym czy historiozoficznym, lecz nieustającym pesymizmie codziennym. Pesymizm taki (podobnie jak optymizm, o czym za tydzień) polega na uporczywym myśleniu o tym, co się może złego zdarzyć, i przekonaniu, że jeżeli coś złego może się zdarzyć, to na pewno się zdarzy. Pesymizm codzienny jest dowodem braku roztropnej i realistycznej oceny rzeczywistości. Znałem starszego pana, który zawsze nosił i pasek do spodni, i szelki - tak na wszelki wypadek, gdyby jedno zawiodło. To klasyczny objaw pesymizmu czy też czarnowidztwa.
P

Pesymiści dnia codziennego są często ludźmi, których spotkało kiedyś w życiu rozczarowanie, których zaufanie zostało nadużyte lub nadzieje legły w gruzach. Jeżeli to się komuś przydarzyło wielokrotnie - można go zrozumieć. Jednak częściej pesymiści nie mają takich usprawiedliwień, nie opierają się na bolesnych doświadczeniach życiowych, lecz są pesymistami ze strachu przed rozczarowaniem. I wtedy jest to istotna wada pospolita. Należy żałować takich ludzi, gdyż bardzo niewiele przygód w życiu jest w stanie ich ucieszyć, bardzo mało w nich radości. Na przykład planowana podróż, nawet jeżeli się uda, jeżeli samochód się nie zepsuje, zarezerwowane miejsce w hotelu będzie na nas czekało, a żona i dzieci nie zachorują po drodze - to co z tego? Żaden powód do radości, a jedynie do stwierdzenia, że wszystko jest w porządku.

Pesymiści nie tylko nie mają się z czego...

3685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]