Reklama

Pęknięty raj

Pęknięty raj

02.05.2015
Czyta się kilka minut
Wraz z najcenniejszymi zabytkami Nepalu w gruzach może lec także turystyka – główne źródło utrzymania tego ubogiego kraju.
Katmandu, Durbar Square, 29 kwietnia 2015 r. Fot. Quentin Top / WOSTOK PRESS / FORUM
B

Był sobie kraj u stóp najwyższych gór. Kto go odwiedził, zwykle już nie zmieniał zdania: najpiękniejszy na świecie. Wciśnięty klinem między Chiny i Indie, rozciągnięty od płaskiego, porośniętego dżunglą Teraju, gdzie żyją nosorożce i tygrysy, po zbocza Himalajów zamieszkane przez pantery śnieżne, pandy czerwone i owce niebieskie. Między tropikalnym żarem i wysokogórskim zimnem, z mozaiką grup etnicznych, kultur, religii. Ludzie żyli tu biednie, ale zdawali się być szczęśliwi.

Dzięki przyrodzie, kulturowemu kolorytowi, zabytkom i właśnie życzliwym ludziom kraj ten stał się w XX w. turystycznym rajem. Nęcił hipisów, himalaistów, hipsterów. Uzależnił się od turystów i ich pieniędzy – tak jak kontrkulturowi argonauci, przybywający do Katmandu na Freak Street, pół wieku temu uzależniali się od powszechnie dostępnych narkotyków.

Za naturalnym bogactwem, za fasadą złotych...

10524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]