Reklama

Pasterz z Owernii

Pasterz z Owernii

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Film Być i mieć, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego dokumentu 2002 roku, to lektura obowiązkowa. Nauczyciele i studenci uczelni pedagogicznych winni obejrzeć ten film przynajmniej raz.
"

"Bodajbyś cudze dzieci uczył!" - z tego sarkastycznego powiedzenia (czy raczej przekleństwa) podwójnie wieje grozą. Nauczycielstwo to jeden z najbardziej niewdzięcznych i niedocenianych - u nas przynajmniej - zawodów. Z drugiej strony szkoła jawi się jako powracający przez lata koszmar, instytucja ucząca konformizmu, miejsce zniewolenia i represji. Dla wielu z nas ów koszmar po dziś dzień przybiera twarz Matematyczki-Piły czy Sadystycznego Wuefisty.

W kinie opisywaniem szkolnych zmór zajmowali się najwięksi: Jean Vigo w “Pale ze sprawowania", Bergman w scenariuszu do “Skandalu" Sjöberga, Truffaut w “400 batów", Lindsay Anderson w “Jeżeli..." czy Alan Parker w muzycznym filmie “The Wall". W literaturze polskiej na trwałe zapisał się obraz polonisty o nazwisku Pimko, który dorabiając swoim uczniom infantylną “pupę" skazywał ich tym samym na wieczną...

9520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]