Reklama

Partie muszą kosztować

Partie muszą kosztować

07.12.2010
Czyta się kilka minut
Partie polityczne są wpisane w Konstytucję RP, tak jak jawne zasady ich finansowania. Dawniej słowo "partia" źle się kojarzyło, teraz też nie lepiej, ale już z innych powodów. Nauczyliśmy się patrzeć na poszczególne ugrupowania i ich działaczy jako na ludzi zdolnych do niejednego, by się utrzymać na powierzchni. To prawda, ale inaczej nie będzie.
T

Takie są koszty demokracji, systemu nie najlepszego, ale... wiadomo. Obecny system, dający olbrzymie preferencje partiom istniejącym i pozwalający im wydawać miliony, też nie jest doskonały, ale pomysły, by zlikwidować czy zawiesić finansowanie partii, to zwykły populizm. PO w ubiegłym tygodniu grała nim świadomie, wiedząc, że będzie on niegroźny, jeśli pozwoli się koalicjantowi zagłosować przeciw.

Mieliśmy przed dekadą fazę rozdrobnienia partyjnego, która skutkowała niestabilnością gabinetów. Powstrzymano to, wprowadzając właśnie obecne regulacje. Teraz mamy fazę "politycznych korporacji", które są dobrym i hojnym pracodawcą - byle się nie wychylać. To skutkuje tym, że życie wewnętrzne w partiach nie jest zbyt bogate, a niezadowoleni zanim podejmą walkę o zmiany, są usuwani albo sami odchodzą. Trzeba mieć nadzieję, że ta faza też przeminie i partie...

1367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]