Reklama

Para w gwizdek poszła

Para w gwizdek poszła

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Obowiązek zatrudniania przez gminy asystentów rodziny to przepis, który w wielu miejscach pozostaje martwy. A to tylko jeden z problemów asystentury.
O

Obowiązek istnieje od 1 stycznia, choć ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wprowadzająca zawód, działa od ponad trzech lat. Wszystko przez okres przejściowy, w czasie którego gminy miały się przygotować do zatrudnienia nowych pracowników.

Okres minął, problem pozostał. Choć z roku na rok statystyki wyglądają coraz lepiej – wedle tych najnowszych pod koniec 2014 r. było w Polsce niemal 3400 asystentów (pracowali w około 70 proc. gmin), czyli o 300 więcej niż w roku poprzednim – nadal są w Polsce miejsca, w których ustawowy obowiązek tak naprawdę niewiele znaczy. W setkach gmin asystentów nie ma.

Gminy bez wsparcia
Dobry przykład to województwo podlaskie, jedno z newralgicznych, bo szczególnie dotknięte biedą i bezrobociem – a jednocześnie drastycznie odstające od reszty w statystykach dotyczących asystentury: w 2013 r. miała...

6629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]