Reklama

Papież: świat bez broni jądrowej jest możliwy

Papież: świat bez broni jądrowej jest możliwy

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Papież wezwał w Nagasaki do rezygnacji z posiadania przez państwa broni atomowej, a wydawane na nią pieniądze nazwał obrazą dla Niebios.
Hiroszima, listopad 2019 r. VATICAN MEDIA
F

Franciszek przeciwnikiem atomu? W Tokio, podczas spotkania z ofiarami trzęsienia ziemi, tsunami oraz najpoważniejszej od Czarnobyla awarii elektrowni atomowej w Fukuszimie (2011), papież przypomniał apele japońskich biskupów o zamknięcie wszystkich reaktorów i ostrzegł, aby w polityce energetycznej nie podejmować „decyzji czysto samolubnych”.

Jeszcze większe emocje wzbudziła jego wizyta w Nagasaki, gdzie w 1945 r., po wybuchu drugiej (i jak dotąd ostatniej) bomby atomowej użytej podczas wojny, zginęło 74 tys. ludzi. Tu Franciszek poszedł o krok dalej niż poprzednicy – wezwał nie tylko do niestosowania, ale i rezygnacji z posiadania przez państwa broni atomowej. Wydawane na nią pieniądze nazwał „obrazą dla niebios”. „Nasz świat jest naznaczony perwersyjną dychotomią, która próbuje zapewnić stabilność i pokój poprzez fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Poczucie oparte na mentalności strachu i nieufności” – mówił.

Wezwanie wydaje się naiwne i nikt go, rzecz jasna, nie posłucha. Watykan – od lat będący w czołówce państw działających na rzecz rozbrojenia nuklearnego – odnosi jednak inne sukcesy w dziedzinie rozbrojenia: przewodził kampanii przeciw używaniu min przeciwpiechotnych (wprowadzono ich zakaz), obecnie lobbuje zaś za ograniczeniami dotyczącymi broni autonomicznej, czyli samodzielnie podejmującej decyzje o zabiciu przeciwnika. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]