Reklama

Papież, media i cisza

05.06.2006
Czyta się kilka minut
Tak jak rok temu po pogrzebie Jana Pawła II, tak i dziś po pielgrzymce Benedykta XVI wydawałoby się oczywiste, że media spisały się na medal...
N

Niemogący uczestniczyć w spotkaniach z Papieżem śledzili każdy jego krok na ekranach telewizorów lub czytali o tym na portalach internetowych. Obecne wszędzie kamery sprawiły (to spodobałoby się filozofowi-postmoderniście Jeanowi Baudrillardowi), że w TV było widać i słychać lepiej niż na miejscu. Wielu z tego względu decydowało się zostać w domu. Media spełniały misję informacyjno-integracyjną. Ale...

Wizytę Benedykta XVI w wadowickim domu Wojtyłów zapowiadano jako osobistą, intymną: tylko gospodarze i gość. No i akredytowana ekipa dziennikarska. W efekcie na ekranach zobaczyliśmy przepychających się kamerzystów, a gdzieś, wśród nich, Papieża. Reporterów nie było natomiast w celi o. Kolbego w "Bloku Śmierci", zamontowano w niej jedynie zdalną kamerę. Efekt, mimo niestosowności tego porównania, nie mógł nie budzić skojarzeń z "Big Brotherem". Wreszcie, każdy...

2741

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]