Reklama

Państwo i solidarność społeczna

Państwo i solidarność społeczna

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Rola państwa w pobudzaniu poczucia solidarności społecznej jest bardzo istotna i zależna od tego, jak silna jest solidarność społeczna bez ingerencji państwa. Wiele europejskich krajów na podstawie ideologicznych przesłanek chadecji i socjaldemokracji uznało, że ich podstawowym zadaniem jest wspieranie solidarności społecznej. Koncepcja ta - praktykowana w gruncie rzeczy do dzisiaj, nawet przy zmniejszonych środkach finansowych - ma swoich zwolenników i przeciwników.
Z

Zwolennicy powiadają, że nikt za państwo tego nie wykona, że skoro płacimy wysokie i często niwelujące dochody podatki, to mamy prawo wiedzieć, że pieniądze te idą na pomoc dla biedniejszych, że sama gospodarka obszarów biedy i nędzy nie usunie, że wreszcie - nauczeni fatalnymi doświadczeniami dwudziestego wieku - musimy dbać o to, iżby część obywateli nie znalazła się poza marginesem i nie stanowiła potencjalnie wybuchowej grupy społecznej lub grupy podatnej na populistyczną demagogię.

Przeciwnicy twierdzą, że wspierając pomoc społeczną i inne działania wzmacniające solidarność społeczną albo taki stan rzeczy, jaki powinien istnieć, gdyby rzeczywista solidarność społeczna też istniała, państwo zawsze marnuje mnóstwo pieniędzy na cele biurokratyczne, na rozmaite agendy i agencje. Że jest to niezdrowe z - jeżeli wolno tak powiedzieć o dorosłych ludziach -...

3839

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]