Reklama

Pan Turner

Pan Turner

09.08.2015
Czyta się kilka minut
Mistrz kina społecznego nakręcił teraz film o genialnym malarzu. Jego charakter, proces twórczy, obyczajowe tło epoki zostały odmalowane na miarę dzieł bohatera.
Kadr z filmu „Pan Turner” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
Z

Zaledwie dwa lata po znakomitej wystawie w krakowskim Muzeum Narodowym „Turner. Malarz żywiołów” powstał równie wybitny film o artyście. Niestety, polski widz nie ma szans zobaczyć go na dużym ekranie – chyba że jest bywalcem filmowych festiwali. Skoro żaden z naszych dystrybutorów nie zdecydował się na wpuszczenie „Pana Turnera” do kin, wypada cieszyć się, że dziś jest możliwość zobaczenia go przynajmniej na DVD. Jednak w przypadku takiego filmu – nade wszystko przemawiającego do nas intensywnym obrazem – będzie to radość nieco przygaszona.

Rzadko kiedy kino jest w stanie opowiadać o malarskim geniuszu tak przekonująco, bez uciekania się do samej anegdoty czy dosłownego odtwarzania procesu twórczego. Zapowiada to już pierwsze ujęcie filmu Mike’a Leigh. W świetle zachodzącego słońca, na tle typowo holenderskiego krajobrazu z wiatrakiem, idą łąką dwie mleczarki. Zajęte...

6328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]