Reklama

Tadeusza Zaleskiego życie pod prąd

Tadeusza Zaleskiego życie pod prąd

20.02.2006
Czyta się kilka minut
Zwykł mawiać, że Ewangelia to historia buntu. I że nigdy nie chciał płynąć z prądem. Fakt: w swoim pięćdziesięcioletnim życiu z prądem raczej nie płynął. Więc dziś niektórzy mówią o nim: buntownik. Przez 17 lat był spokojny, ale w końcu nie wytrzymał. Wtrąca się w nie swoje sprawy. I po co mu to. Rozrabiaka. Wojownik.
Ks. Zaleski na Mszy w Nowej Hucie w latach 80. (u góry) oraz współcześnie, w ośrodku w Radwanowicach (na dole).
N

Nie, to nie tak, nawet jeśli w każdej z tych hipotez jest trochę prawdy. Bo trzeba było być buntownikiem, by pod koniec lat 70. zabierać się za robotę opozycyjną: przed Sierpniem opozycja to była garstka, samotna w obojętnym tłumie. Trzeba było mieć coś z wojownika, żeby mimo uczucia, iż uciekło się grabarzowi spod łopaty, dalej robić swoje. Mimo strachu, obecnego codziennie.

Ale to tylko część rzeczywistości.

Zaufanie

Ośrodek dla niepełnosprawnych w Radwanowicach koło Krakowa tonie w świeżym śniegu. Spadł w nocy, kilkanaście centymetrów. Pokrywa okoliczne wzgórza. Łagodzi kanty. Cisza. Miękkość. Bajkowy krajobraz.

W roku 1991, gdy ośrodek dopiero powstawał i gdy czasem pierwszego nie starczało pieniędzy na wypłaty dla nielicznych jeszcze pracowników, jeden z dziennikarzy zapytał go, dlaczego to...

22094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]