Reklama

Ładowanie...

Pajęczyna

06.03.2007
Czyta się kilka minut
Watykan jest jednym z centrów świata. Nic dziwnego, że zawsze interesowały się nim służby specjalne wielu krajów. Z pewnością jednak nigdy struktury Watykanu nie oplatała pajęczyna tak szczelna i groźna, jak w okresie powojennym, gdy Kościół stał się głównym przeciwnikiem ideologicznym systemu komunistycznego.
Papież Paweł VI /fot. KNA-Bild
O

O rzekomych bądź prawdziwych agentach, przy pomocy których komunistyczne służby miały inwigilować Watykan, napisano już sporo, jednak dowodów najczęściej nie przedstawiano. Swój wywód opieram na dokumentacji publikowanej. Nie zawiera ona specjalnie ekscytujących szczegółów, za to pozwala zrozumieć mechanizm wieloletniego, cierpliwego, żmudnego rozpracowywania struktur watykańskich. Udział służb specjalnych PRL w tych działaniach był znaczący, ale ma swoją specyfikę i wymaga odrębnego potraktowania.

Policja myśli Bobkowa

Model walki z Kościołem został wypracowany przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR (Komitiet Gosudarstwiennoj Biezopastnosti SSSR - dalej KGB) w latach 60. Dojrzała wówczas koncepcja powołania specjalnej jednostki odpowiedzialnej za zwalczanie dywersji ideologicznej. W tych bowiem kategoriach analitycy...

19783

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]