Reklama

Podróż pod specjalnym nadzorem

Podróż pod specjalnym nadzorem

16.09.2013
Czyta się kilka minut
Dlaczego Prymas Wyszyński, który nigdy – poza podróżami do Rzymu – nie jeździł za granicę, w 1978 r. zrobił wyjątek i pojechał do RFN? Jak władze PRL „zabezpieczały” tę podróż? I czy wydarzenia z września 1978 miały wpływ na wybór Wojtyły na papieża?
B

Był pogodny dzień, 24 września 1978 r., niedziela. Tłum, który od pewnego czasu gromadził się przed północnym portalem katedry w Moguncji – jednej z kilku potężnych gotyckich świątyń, wznoszonych w średniowieczu wzdłuż Renu – nagle zafalował. Przyparty do muru 14-letni Gerhard stwierdził, że nie widzi zupełnie nic. Podjął szybką decyzję. Okna katedry chroniły solidne żeliwne kraty – Gerhard uchwycił się ich, podciągnął.
Zdążył w samą porę: oni już się zbliżali, witani okrzykami i brawami. Uwagę Gerharda przykuwała, rzecz jasna, jedna osoba. Dla niej przyszli: jego rodzice, a on wraz z nimi.
– Jestem z rodziny mieszanej, polsko-niemieckiej. Moja mama, Polka, opuściła kraj kilkanaście lat wcześniej – wspomina Gerhard Gnauck, dziś korespondent niemieckiego dziennika „Die Welt” w Warszawie. – Choć wtedy była słabo związana z Kościołem, bardzo chciała zobaczyć Wyszyńskiego....

23659

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]