Reklama

Owce i wilki

Owce i wilki

24.02.2010
Czyta się kilka minut
Odczytywanie rzeczywistości poprzez zasadę pars pro toto (część za całość) ma wiele zalet. Ale ma też wady - z wadą naczelną: jedna czarna owca może rzucić cień na całe stado.
N

Nie chcę wyrokować, czy kolejni bohaterowie komisji hazardowej, Magdalena Sobiesiak i Marcin Rosół, są czarnymi owcami. Mogę jednak zaryzykować tezę, że na pokolenie, do którego z racji wieku należą, padł cień.

W świetle ujawnionych przez komisję faktów oraz medialnych komentarzy widać, że dobrze wykształceni, ambitni, rzutcy i pracowici młodzi ludzie stają się synonimem pokoleniowego zepsucia: zachłanności, bezwzględności, arogancji i cynizmu. Nie rozstrzygam, w jakim stopniu taki obraz jest prawdziwy. Z pewnością jednak nie zapracowali nań tylko Sobiesiak i Rosół. Podobnych (choć może nie tak spektakularnych) przykładów można by znaleźć wiele. I to zarówno w każdej grupie społecznej czy politycznej, jak i w każdym środowisku. Rzecz w tym, że ci młodzi ludzie przez "kogoś" i przez "coś" są kształtowani i za pojętność w nauce nagradzani - począwszy od domu, a...

1713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]