Reklama

OuLiPo: W poszukiwaniu źródeł literatury

OuLiPo: W poszukiwaniu źródeł literatury

27.01.2018
Czyta się kilka minut
Co by było, gdyby okazało się, że cała literatura jest jednym wielkim plagiatem? Gośćmi nowego odcinka podcastu "Book's not dead" są Ian Monk i Frédéric Forte – członkowie legendarnej grupy literackiej OuLiPo.
Chyba najbardziej znane zdjęcie grupy OuLiPo, w środku Georges Perec. Fot. YouTube/Pumiceous
Chyba najbardziej znane zdjęcie grupy OuLiPo, w środku Georges Perec. Fot. YouTube/Pumiceous
C

Co by było, gdyby okazało się, że cała literatura jest jednym wielkim plagiatem? Gdyby znaleziono źródło, z którego bezczelnie kopiowali najwięksi poeci i prozaicy XIX i XX wieku? Wielka tragedia czy raczej coś, co należy zbyć wzruszeniem ramion? Te pytania postawił sobie Georges Perec w niewielkim opowiadaniu „Podróż zimowa”, opublikowanym w 1979 roku. Czego (najprawdopodobniej) nie przewidział, to fakt, że z jego tekstu wykiełkuje dwadzieścia jeden kolejnych, coraz dziwniejszych i brnących dalej w tę tekstową dżunglę.

Z drugiej strony sam był jednym z założycieli grupy OuLiPo (Ouvroir de Littérature Potentielle, czyli Warsztat Literatury Potencjalnej), która takie rzeczy robi jeszcze przed śniadaniem. W efekcie powstał niezwykły tom prozy zbiorowej „Podróże zimowe”, gdzie historia pewnego bibliofila i jego tajemniczego znaleziska przelewa się z tekstu do tekstu, zacierając swoje źródło i unieważniając pytanie o oryginalność.

Gośćmi tego odcinka są Ian Monk i Frédéric Forte – członkowie grupy OuLiPo, którzy wzięli udział w tym niezwykłym literacko-ontologicznym przedsięwzięciu.

Podkasty „Book’s not dead” trwają ok. 15-20 minut iświetnie sprawdzają się np. wpodróży – można ich słuchać przez aplikację SoundCloud lub na stronie soundcloud.com/booksnotdead. Proszę koniecznie kliknąć w „OBSERWUJĘ/FOLLOW”, by nie przeoczyć kolejnych odcinków.

Book's not dead, odcinek 6

Gość: Ian Monk i Frédéric Forte
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektor: Dominik Stroka
Muzyka: AudioNetwork
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny

  • Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
  • W drugim odcinku rozmawialiśmy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich. Ten odcinek znajduje się tutaj.
  • W trzecim odcinku gościliśmy Michaela Cunninghama, autora "Godzin", arcydzielnie zinterpretowanych filmowo przez Stephena Doldry. Posłuchaj w tym miejscu.
  • Czwarty, póki co najpopularniejszy odcinek podcastu to spotkanie ze szwedzką pisarką Idą Linde. Słuchaj klikając tutaj.
  • W poprzednim, piątym odcinku mówiliśmy o wciąż aktualnej (może nawet coraz bardziej aktualnej) twórczości Josepha Rotha z jej znawcą Piotrem Pazińskim. Słuchaj tutaj.
  • Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]