Ryszard Koziołek: Dobrze się myśli literaturą
Ryszard Koziołek: Dobrze się myśli literaturą
Gościem kolejnego odcinka naszej audycji jest wyjątkowo nie literat, a literaturoznawca, prof. Ryszard Koziołek, autor świetnego zbioru esejów „Dobrze się myśli literaturą”. Zaczynamy od pytania fundamentalnego – dlaczego w ogóle warto czytać? Czy literatura potrzebuje komentarza w postaci humanistyki? Po co nam dziś powieści sprzed 150 lat? Jedno jest pewne – Sienkiewicza potrzebujemy dziś jak nigdy wcześniej. Dlaczego? Posłuchajcie naszej rozmowy!
Podkasty „Book’s not dead” trwają ok. 15-20 minut i świetnie sprawdzają się np. w podróży – można ich słuchać przez aplikację SoundCloud lub na stronie soundcloud.com/booksnotdead. Proszę koniecznie kliknąć w „OBSERWUJĘ/FOLLOW”, by nie przeoczyć kolejnych odcinków.
Book's not dead, odcinek 8
Gość: Ryszard Koziołek
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektor: Dominik Stroka
Muzyka: AudioNetwork
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny
Foto: Bartek Barczyk, Tygodnik Powszechny
- Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
- W drugim odcinku rozmawialiśmy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich. Ten odcinek znajduje się tutaj.
- W trzecim odcinku gościliśmy Michaela Cunninghama, autora "Godzin", arcydzielnie zinterpretowanych filmowo przez Stephena Doldry. Posłuchaj w tym miejscu.
- Czwarty, póki co najpopularniejszy odcinek podcastu to spotkanie ze szwedzką pisarką Idą Linde. Słuchaj klikając tutaj.
- W piątym odcinku mówiliśmy o wciąż aktualnej (może nawet coraz bardziej aktualnej) twórczości Josepha Rotha z jej znawcą Piotrem Pazińskim. Słuchaj tutaj.
- Co by było, gdyby okazało się, że cała literatura jest jednym wielkim plagiatem? O tym rozmawiamy z członkami grupy OuLiPo (Ouvroir de Littérature Potentielle, czyli Warsztat Literatury Potencjalnej), Ianem Monkiem i Frédérikiem Forte. Odcinek można wysłuchać klikając tutaj.
- W siódmym odcinku rozmawialiśmy z ukraińską pisarką Sofiją Andruchowycz, autorką głośnej powieści "Felix Austria". Zapraszamy do słuchania.
- Porozmawiaj z nami o podcastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead , moderowanej przez Monikę Ochędowską - kliknij tutaj.
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]