Reklama

Colm Tóibín w drugim odcinku "Book's not dead"

Colm Tóibín w drugim odcinku "Book's not dead"

12.12.2017
Czyta się kilka minut
Irlandzki pisarz był gościem podkastu literackiego "Tygodnika Powszechnego". Weź, słuchaj!
Miłość w ciemnym czasie. Spotkanie z Colmem Tóibínem / Fot. Hasenien Dousery
Miłość w ciemnym czasie. Spotkanie z Colmem Tóibínem / Fot. Hasenien Dousery
W

W drugim odcinku rozmawiamy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich, autorem takich powieści jak „Brooklyn”, „Testament Marii”, „Mistrz” czy wydanej właśnie „Nory Webster”.

„Literatura nie ma bezpośredniego wpływu na realną politykę, może jednak kształtować nasze sny” – mówi autor. Proza Tóibína to bardzo rzadkie połączenie subtelności i precyzji. Swoje historie opowiada niespiesznie, z dużą uwagą, co tylko wzmacnia siłę ich rażenia. Centralnymi postaciami jego powieści prawie zawsze są kobiety – wyraziste, silne, świadome swoich potrzeb i pragnień, często ze skomplikowaną biografią.

Najczęściej matki, które jednak przełamują społeczne tabu i nie redukują swojego życia wyłącznie do macierzyństwa. Taką matką jest choćby Maryja („Testament Marii”), postać, której przeznaczono kluczową rolę w historii świata, odmawiającą jej jednocześnie prawa do własnego głosu.

Tóibín to także wybitny kronikarz irlandzkiej kultury. Jego ojczyzna w wielu aspektach przypomina Polskę, dlatego też tak łatwo potrafimy rozpoznać samych siebie w tym, co pisze.

Book's not dead, odcinek 2

Gość: Colm Tóibín
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektorzy: Małgorzata Biela, Dominik Stroka
Muzyka: Chris Bussey, Craig Bussey - AudioNetwork
Foto: Grażyna Makara
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny

  • Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
  • W trzecim odcinku rozmawiamy z autorem "Godzin" Michaelem Cunninghamem - słuchaj tutaj.
  • Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]