Joseph Roth: kronikarz upadającego świata
Joseph Roth: kronikarz upadającego świata
Bohater nowego odcinka podcastu „Book’s not dead” zmarł w 1939 roku, dlatego wyjątkowo rozmawiamy nie z samym autorem, a z Piotrem Pazińskim, wybitnym znawcą twórczości austriackiego pisarza.
Roth znany jest przede wszystkim ze swoich powieści, w których stworzył niepowtarzalny obraz umierającej CK monarchii. Jednak za życia kojarzony był przede wszystkim jako przenikliwy dziennikarz i reporter, kronikarz ogarniętej chaosem międzywojennej Europy. W swoich tekstach pokazuje gwałtowne przemiany Europy Środkowej, w której rozpętało się piekło małych nacjonalizmów, dające w efekcie podłoże pod narodziny faszyzmu.
Czy Roth byłby zwolennikiem Unii Europejskiej? Dlaczego wybrał życie włóczęgi i stał się „patronem ludzi bez adresu”? Historia lubi się powtarzać, dlatego dziś szczególnie intensywnie powinniśmy czytać Rotha - nie tylko jako powieściopisarza, ale obserwatora rzeczywistości pogrążającej się w chaosie.
Podkasty „Book’s not dead” trwają ok. 15-20 minut iświetnie sprawdzają się np. wpodróży – można ich słuchać przez aplikację SoundCloud lub na stronie soundcloud.com/booksnotdead. Proszę koniecznie kliknąć w „OBSERWUJĘ/FOLLOW”, by nie przeoczyć kolejnych odcinków.
Book's not dead, odcinek 5
Gość: Piotr Paziński
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektor: Dominik Stroka
Muzyka: AudioNetwork
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny
Foto: Wikimedia/srf.ch
- Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
- W drugim odcinku rozmawialiśmy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich. Ten odcinek znajduje się tutaj.
- W trzecim odcinku gościliśmy Michaela Cunninghama, autora "Godzin", arcydzielnie zinterpretowanych filmowo przez Stephena Doldry. Posłuchaj w tym miejscu.
- Czwarty, póki co najpopularniejszy odcinek podcastu to spotkanie ze szwedzką pisarką Idą Linde. Słuchaj klikając tutaj.
- Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]