Reklama

Joseph Roth: kronikarz upadającego świata

Joseph Roth: kronikarz upadającego świata

15.01.2018
Czyta się kilka minut
Roth znany jest ze swoich powieści, jednak za życia znany był przede wszystkim jako przenikliwy reporter, kronikarz ogarniętej chaosem Europy i rodzącego się faszyzmu.
Joseph Roth. Fot. Wikimedia/srf.ch
Joseph Roth. Fot. Wikimedia/srf.ch
B

Bohater nowego odcinka podcastu „Book’s not dead” zmarł w 1939 roku, dlatego wyjątkowo rozmawiamy nie z samym autorem, a z Piotrem Pazińskim, wybitnym znawcą twórczości austriackiego pisarza.

Roth znany jest przede wszystkim ze swoich powieści, w których stworzył niepowtarzalny obraz umierającej CK monarchii. Jednak za życia kojarzony był przede wszystkim jako przenikliwy dziennikarz i reporter, kronikarz ogarniętej chaosem międzywojennej Europy. W swoich tekstach pokazuje gwałtowne przemiany Europy Środkowej, w której rozpętało się piekło małych nacjonalizmów, dające w efekcie podłoże pod narodziny faszyzmu.

Czy Roth byłby zwolennikiem Unii Europejskiej? Dlaczego wybrał życie włóczęgi i stał się „patronem ludzi bez adresu”? Historia lubi się powtarzać, dlatego dziś szczególnie intensywnie powinniśmy czytać Rotha - nie tylko jako powieściopisarza, ale obserwatora rzeczywistości pogrążającej się w chaosie.

Podkasty „Book’s not dead” trwają ok. 15-20 minut iświetnie sprawdzają się np. wpodróży – można ich słuchać przez aplikację SoundCloud lub na stronie soundcloud.com/booksnotdead. Proszę koniecznie kliknąć w „OBSERWUJĘ/FOLLOW”, by nie przeoczyć kolejnych odcinków.

Book's not dead, odcinek 5

Gość: Piotr Paziński
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektor: Dominik Stroka
Muzyka: AudioNetwork
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny
Foto: Wikimedia/srf.ch

  • Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
  • W drugim odcinku rozmawialiśmy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich. Ten odcinek znajduje się tutaj.
  • W trzecim odcinku gościliśmy Michaela Cunninghama, autora "Godzin", arcydzielnie zinterpretowanych filmowo przez Stephena Doldry. Posłuchaj w tym miejscu.
  • Czwarty, póki co najpopularniejszy odcinek podcastu to spotkanie ze szwedzką pisarką Idą Linde. Słuchaj klikając tutaj.
  • Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Joseph Roth nie jest Dżosefem Rothem, proszę o tym powiedzieć czytającemu fragmenty jego prozy!
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]