Reklama

Michael Cunningham gościem „Book's not dead”

Michael Cunningham gościem „Book's not dead”

12.12.2017
Czyta się kilka minut
W trzecim odcinku podkastu literackiego „Tygodnika Powszechnego” rozmawiamy z autorem m. in. wybitnych „Godzin”. Wysłuchaj podkastu Michała Sowińskiego i Katarzyny Trzeciak.
Michael Cunningham na Festiwalu Conrada. Fot. Wojciech Wandzel/KBF
Michael Cunningham na Festiwalu Conrada. Fot. Wojciech Wandzel/KBF
M

Michaela Cunninghama nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Rozmowę z autorem genialnych „Godzin” zaczęliśmy od pogody, ale szybko przechodzimy do wątków poważniejszych – pojawia się współczesna polityka, problem AIDS (często powracający w jego powieściach), ale także Virginia Woolf – pierwsza literacka miłość Cunninghama, której pozostał wierny aż do dziś.

Często przylepia mu się łatkę pisarza LGBT, co oczywiście nie rozmija się z prawdą, ale mocno zawęża spektrum jego literackich zainteresowań. W swoich powieściach stara się bowiem opisać najrozmaitsze formy miłości – często nieoczywiste i trudne, ale może dlatego tak fascynujące i poruszające. Czułość i empatia to z pewnością znaki rozpoznawcze tej prozy – zaraz obok plastycznej i obrazowej wyobraźni, której popis dał w swojej najnowszej książce „Dziki łabędź”.

Dlaczego jeden z najważniejszych współczesnych amerykańskich prozaików zdecydował się opowiedzieć na nowo (no i oczywiście po swojemu) baśnie, które wszyscy dobrze znamy? Czym urzekła go Virginia Woolf i dlaczego powraca nieustannie w jego książkach? No i oczywiście kwestia najważniejsza – czym jest miłość i dlaczego tak bardzo jej potrzebujemy? Odpowiedzi na te pytania (a przynajmniej na niektóre) znajdziecie w najnowszym odcinku podkastu Book’s not dead.

Zapraszamy!

Book's not dead, odcinek 3

Gość: Michael Cunningham
Rozmówcy: Katarzyna Trzeciak, Michał Sowiński
Lektor: Dominik Stroka
Muzyka: AudioNetwork
Producent wykonawczy: Piotrek Żyła
Produkcja: Tygodnik Powszechny
Foto: Wojciech Wandzel

  • Gościem pierwszego odcinka podkastu literackiego "Tygodnika" był Michel Faber. Posłuchaj go klikając tutaj.
  • W drugim odcinku rozmawialiśmy z Colmem Tóibínem, jednym z najciekawszych współczesnych prozaików irlandzkich. Ten odcinek znajduje się tutaj.
  • Porozmawiaj z nami o podkastach Book's not dead i generalnie o książkach w grupie dyskusyjnej Book's not dead - kliknij tutaj.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]