Reklama

Oświadczenie redakcji „Tygodnika Powszechnego”

Oświadczenie redakcji „Tygodnika Powszechnego”

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Znana nam jest od niedawna treść części dokumentów z archiwum komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, znajdujących się dziś w gestii Instytutu Pamięci Narodowej, a dotyczących tajnego współpracownika SB o pseudonimach "Mechanik" i "Delta". Może z nich wynikać, że pod tymi pseudonimami Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała ks. Mieczysława Malińskiego, naszego wieloletniego przyjaciela i autora, a także człowieka bliskiego Karolowi Wojtyle i później Janowi Pawłowi II.
P

Pogłoski o tym, że ks. Maliński współpracował z SB, powracają od pewnego czasu. W maju ubiegłego roku temat ten pojawił się nawet publicznie, jednak media, które go wówczas podjęły, nie przedstawiły dowodów.

Wnioski wynikające z dostępnych nam materiałów są na tyle poważne, że postanowiliśmy podjąć problem na łamach "Tygodnika". Zamierzaliśmy opublikować dane z dokumentów oraz stanowisko ks. Malińskiego. Ks. Maliński zapoznał się ze wspomnianymi materiałami i ustosunkował się do nich w udzielonym nam, a następnie autoryzowanym wywiadzie. Jednak tuż przed oddaniem tego numeru "Tygodnika" do druku, z nieznanych nam powodów oświadczył, że wycofuje zgodę na publikację. Ponieważ decyzja ks. Malińskiego uniemożliwia nam przedstawienie sprawy w taki sposób, aby prawo głosu miały obie strony, postanowiliśmy nie publikować na razie treści materiałów z IPN.

...
1913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]