Reklama

Ostry dyżur

Ostry dyżur

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Jest publicystą rzadkiej klasy, podejmującym się jednak obowiązków doraźnych. Komentuje bieżące wydarzenia, stawiając niezwłocznie diagnozy, z reguły celne. Kieruje uwagę na sedno sprawy, pomijając zwodnicze szczegóły, choć nie stroni od anegdoty, zwłaszcza gdy chce wskazać historyczne precedensy problemu.
Z

Zachowuje się, słowem, jak wytrawny chirurg na ostrym dyżurze w pogotowiu ratunkowym, gdzie zwykle dulczą młodzi praktykanci.

Zawód reporter

Z łaski historyków piśmiennictwa tylko dwa działy dziennikarstwa dostąpiły przywileju zaliczania ich do literatury pięknej. Chodzi o reportaż i publicystykę, ale nawet one wpuszczane są na salony z ociąganiem i warunkowo.

Jest spora gromada znakomitości, które terminowały jako reporterzy. Za ich protoplastę uchodzi Pliniusz młodszy, który w prywatnym liście do historyka Tacyta, opisał zwięźle i barwnie wypadek, jaki zdarzyło mu się 24 sierpnia 79 r. po Chrystusie zobaczyć w Zatoce Neapolitańskiej. Mowa o zagładzie Pompei. Pliniusz miał wśród następców rój mężów stanu, pisarzy, historyków i tzw. celebrytów, którym traf zapewnił rozgłos albo pomógł w karierze dzięki temu,...

12025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]