Reklama

Ładowanie...

Ostry dyżur

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Jest publicystą rzadkiej klasy, podejmującym się jednak obowiązków doraźnych. Komentuje bieżące wydarzenia, stawiając niezwłocznie diagnozy, z reguły celne. Kieruje uwagę na sedno sprawy, pomijając zwodnicze szczegóły, choć nie stroni od anegdoty, zwłaszcza gdy chce wskazać historyczne precedensy problemu.
Z

Zachowuje się, słowem, jak wytrawny chirurg na ostrym dyżurze w pogotowiu ratunkowym, gdzie zwykle dulczą młodzi praktykanci.

Zawód reporter

Z łaski historyków piśmiennictwa tylko dwa działy dziennikarstwa dostąpiły przywileju zaliczania ich do literatury pięknej. Chodzi o reportaż i publicystykę, ale nawet one wpuszczane są na salony z ociąganiem i warunkowo.

Jest spora gromada znakomitości, które terminowały jako reporterzy. Za ich protoplastę uchodzi Pliniusz młodszy, który w prywatnym liście do historyka Tacyta, opisał zwięźle i barwnie wypadek, jaki zdarzyło mu się 24 sierpnia 79 r. po Chrystusie zobaczyć w Zatoce Neapolitańskiej. Mowa o zagładzie Pompei. Pliniusz miał wśród następców rój mężów stanu, pisarzy, historyków i tzw. celebrytów, którym traf zapewnił rozgłos albo pomógł w karierze dzięki temu,...

12025

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]