Reklama

Upokorzenia nie było

Upokorzenia nie było

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Przypuszczam, że polski prezydent zrobił wszystko, co mógł: przemawiał do kombatantów, wręczył odznaczenia, był na grobie przywódców Podziemia wywiezionych do Moskwy w związku z procesem szesnastu. Ważniejsi politycy jak George W. Bush, Jacques Chirac i Gerhard Schröder nie mieli okazji powiedzieć słowa.
Defilada na placu Czerwonym w Moskwie, z godłem ZSRR w tle, 9 maja 2005
A

Andrzej Brzeziecki: - Polska opinia publiczna - zwłaszcza politycy - z oburzeniem reagowała na wystąpienie prezydenta Władimira Putina podczas uroczystości 9 maja, w którym pominął rolę Polaków w walce z faszyzmem. Czy to oburzenie jest uzasadnione?

Leopold Unger: - Uzasadniony jest żal. Brak słów o polskim udziale w walkach na wszystkich frontach wojny można uznać za nieprzyjazny gest. Taki zapewne cel przyświecał Putinowi. Ale oburzenie czy rozczarowanie to złe słowa, bo nie należało się niczego spodziewać. Stan stosunków polsko-rosyjskich jest taki, że trudno liczyć na gesty wychodzące ponad oficjalną dyplomację. Również słowo “upokorzenie" jest niewłaściwe. Proponowałbym wykreślić takie pojęcia z języka polityki międzynarodowej. Kraj może być upokorzony przez inny tylko, gdy się na to godzi. Jest takie powiedzenie, że najgorszy stan...

10529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]