Reklama

Ostatnia reduta buntowników

Ostatnia reduta buntowników

w cyklu STRONA ŚWIATA
20.08.2021
Czyta się kilka minut
Talibowie podbili Afganistan i objęli rządy w Kabulu, ale ich władza wciąż nie obejmuje doliny Pandższiru. To ostatnia prowincja, która nie uznała ich zwierzchności.
Pandższir, ostatnia prowincja, która nie uznała zwierzchności talibów, 19 sierpnia 2021 r. Fot. AHMAD SAHEL ARMAN/AFP/East News
P

Pandższir, wąski i przepastny wąwóz nad rzeką imienniczką, skalisty i długi na sto kilometrów, położony dwie, trzy godziny drogi na północny wschód od Kabulu, od wieków uchodzi za niezdobytą twierdzę. Murami obronnymi zamieszkałej przez pół miliona ludzi doliny są góry Hindukuszu, które na północy sięgają 4-5 tys. metrów wysokości (przełęcz Chawak, prowadząca na północ, do Kunduzu i równiny nad Amu-Darią i Pjandżem leży na wysokości 3,5 tys. metrów; przełęcz Andżoman, wiodąca do Badachszanu i na Pamir – na wysokości 4,5 tys. metrów).

Na południu, od strony Kabulu i równiny Szomali, bramą do doliny jest łatwy do obrony (lub zamknięcia) przesmyk między górskimi zboczami. Przez przełęcze na wschodzie wiodą górskie szlaki do Nuristanu, a także Czitralu i Swatu, już po pakistańskiej stronie granicy.

Na zachodzie, niedaleko Pandższiru, na wysokości prawie 4 metrów, przełęczą...

12830

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]