Reklama

Ostatni tydzień

Ostatni tydzień

05.12.2004
Czyta się kilka minut
Chrystus był ubogi i oczekuje wierności wobec wzoru, jaki nam zostawił: redakcja zapowiada numer słowami Jana Pawła II. To wezwanie do rachunku sumienia i przypomnienie, że problem bogactwa niektórych ludzi Kościoła nie stracił na aktualności. Czytam nowy numer Znaku w tygodniu, w którym ksiądz - symbolem ostentacyjnej konsumpcji - został zdymisjonowany ze stanowiska proboszcza.
C

Co czynić, by osiągnąć życie wieczne? “Idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim" - mówił Jezus. Ale uwaga: ewangeliczne ubóstwo nie jest ideologią ani celem duchowego rozwoju chrześcijanina, a jedynie narzędziem, które ma prowadzić do wolności wyboru Boga. To jedna z tez otwierającego listopadowy “Znak" artykułu Józefa Maciejowskiego. Na pytanie, dlaczego Kościół powinien być ubogi, odpowiada także mały brat Moris, jeden z tych zakonników, którzy - zgodnie z “duchowością Nazaretu" - dzielą los ludzi, wśród których żyją: mieszkają w takich samych warunkach, jak ich “wykluczeni" sąsiedzi, pracują fizycznie (a czasem, jak oni, są bezrobotni), poza kaplicą nie noszą habitów; wszystko to przy słynnej ulicy Brzeskiej na warszawskiej Pradze, bez centralnego ogrzewania, często bez prądu... (rozmowa Janusza Poniewierskiego to znakomita prezentacja duchowości małych braci; w wielu...

6105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]