Ostatni dziennikarze z Mariupola

Fotografia pokazująca dramat mieszkańców oblężonego przez Rosjan miasta nad Morzem Azowskim została zdjęciem roku 2022 w konkursie World Press Photo.

24.04.2023

Czyta się kilka minut

Evgeniy Maloletka / AP

Evgeniy Maloletka, 36-letni ukraiński fotograf, przyjechał do Mariupola wraz z kolegą wideodokumentalistą Mścisławem Czernowem nocą 24 lutego 2022 r., na parę godzin przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji na Ukrainę. Gdy parę dni później stało się jasne, że wojska rosyjskie za chwilę okrążą miasto, obaj zdecydowali się w nim pozostać. Potem okazało się, że byli jedynymi dziennikarzami, którzy tam zostali – oni oraz litewski autor filmów dokumentalnych Mantas Kvedaravicius (ujęty przez Rosjan, został przez nich rozstrzelany na początku kwietnia, niemalże z kamerą w rękach).

Dzięki Maloletce i Czernowowi – dzięki wysyłanym przez nich z Mariupola do agencji AP zdjęciom i filmom – świat zobaczył dramat tego 400-tysięcznego miasta. Zanim Rosjanie zepchnęli jego ukraińskich obrońców do zakładów hutniczych Azowstal (gdzie wytrwali do 20 maja), w Mariupolu – atakowanym bez litości przez lotnictwo, artylerię i czołgi – mogło zginąć nawet 25 tys. cywilów (to liczba szacunkowa; wiosną 2022 r. zdjęcia satelitarne ujawniły wokół miasta liczne nowe cmentarze, a na nich tysiące grobów, także masowych).


Serwis specjalny ATAK NA UKRAINĘ

Sytuację w Ukrainie śledzimy na bieżąco, w aktualizowanym serwisie specjalnym znajdą Państwo artykuły, wideo, zdjęcia i podkasty >>>>


Zniszczone zostały także miejskie szpitale (siedem ogólnych i trzy położnicze). Maloletka fotografował akcję ratowniczą po tym, jak 9 marca pociski spadły na szpital położniczy nr 3. Na jednym z jego zdjęć pięciu mężczyzn niesie ranną kobietę w zaawansowanej ciąży. Jeszcze żyła, ręką chroniła brzuch. Wraz z dzieckiem zmarła wkrótce potem. 

Właśnie tę fotografię jury World Press Photo uznało za „Zdjęcie Roku 2022”. Jego przewodniczący Brent Lewis mówił: „W śmierci tych dwojga, ciężarnej kobiety i dziecka, streszcza się ta wojna, a także możliwa intencja Rosjan. Jak ujął to jeden z naszych jurorów: to tak, jakby próbowali zabić przyszłość Ukrainy”.

Maloletka i Czernow opuścili Mariupol 15 marca z kolumną cywilów, którym udało się wydostać. Podobno przekonali ich do tego ukraińscy żołnierze, argumentując, że powinni być świadkami tragedii miasta. W oparciu o swoje nagrania Czernow zmontował potem film „20 dni w Mariupolu”. Jego nagrania emitowało wiele serwisów informacyjnych na świecie, w tym CNN i BBC.

Obaj dziennikarze są dziś podobno na „czarnej liście” armii rosyjskiej. Obaj nadal dokumentują wojnę na Ukrainie dla zachodnich agencji i mediów.

Artykuł został zaktualizowany 25 kwietnia 2023 r.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 18-19/2023