Ładowanie...
Mariupol broni się nadal

Ostatnia ćwierć wieku XIX. Dzięki odkrytym niedawno wielkim złożom węgla zaczyna się niebywale szybki rozwój Donbasu. W tej ukraińskiej „ziemi obiecanej” wyrastają kolejne kopalnie, fabryki, walcownie, zakłady metalurgiczne i chemiczne. Napływają tu mieszkańcy z najróżniejszych części Imperium Rosyjskiego.
Stolicą regionu staje się Juzowka, założona na terenie dawnej stanicy kozackiej (po kilkudziesięciu latach miasto zmieni nazwę na Donieck). W 1882 r. zostaje połączona linią kolejową z odległym o nieco ponad 100 km Mariupolem. Rozwijający się przemysł potrzebuje okna na świat, a ta kilkutysięczna senna miejscowość, położona nad Morzem Azowskim, nadaje się do tego idealnie.
Zaczyna się nowy rozdział w jej historii. Bo ta historia rozpoczęła się znacznie wcześniej.
Na cześć szczecinianki
Przyazowie, czyli południowa część Donbasu, od wieków było słabo...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]