Reklama

Ładowanie...

Osobno i razem

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Jarosław Kaczyński zapomniał, że poeta w następnych wersach ostrzega: "strzeż się jednak dumy niepotrzebnej / oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz".
C

Co nas, Polaków, połączy? Co nas wyleczy z nienawiści? Co nauczy prowadzenia sporów zamiast walki na śmierć i życie? Wielu myślało: śmierć Jana Pawła II. Wielu się spodziewało: żałoba po katastrofie smoleńskiej. Biskupi wzywali: "niech ta katastrofa umocni wzajemne więzi w naszej Ojczyźnie, Europie i świecie. Niech świadomość tej wspólnoty pozwoli nam zespolić serca, ideały i czyny, by nasz świat stawał się coraz bardziej ludzki". Tymczasem... Jakie znaczenie będą miały słowa prezydenta Komorowskiego o jedności, kardynała Dziwisza o tym, że modlitwa ma być ponad podziałami, arcybiskupa Gądeckiego o miłości, przebaczeniu i pojednaniu? Żałoba, uczczenie pamięci z jednej strony, mobilizacja przeciwko politycznym wrogom z drugiej. Niestety, łatwiej mobilizować ludzi do zabicia smoka niż do zdobycia królewny - jak powiedział jeden z komentatorów.

Poważne obchody...

4115

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]