Reklama

Osobno i razem

Osobno i razem

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Jarosław Kaczyński zapomniał, że poeta w następnych wersach ostrzega: "strzeż się jednak dumy niepotrzebnej / oglądaj w lustrze swą błazeńską twarz".
C

Co nas, Polaków, połączy? Co nas wyleczy z nienawiści? Co nauczy prowadzenia sporów zamiast walki na śmierć i życie? Wielu myślało: śmierć Jana Pawła II. Wielu się spodziewało: żałoba po katastrofie smoleńskiej. Biskupi wzywali: "niech ta katastrofa umocni wzajemne więzi w naszej Ojczyźnie, Europie i świecie. Niech świadomość tej wspólnoty pozwoli nam zespolić serca, ideały i czyny, by nasz świat stawał się coraz bardziej ludzki". Tymczasem... Jakie znaczenie będą miały słowa prezydenta Komorowskiego o jedności, kardynała Dziwisza o tym, że modlitwa ma być ponad podziałami, arcybiskupa Gądeckiego o miłości, przebaczeniu i pojednaniu? Żałoba, uczczenie pamięci z jednej strony, mobilizacja przeciwko politycznym wrogom z drugiej. Niestety, łatwiej mobilizować ludzi do zabicia smoka niż do zdobycia królewny - jak powiedział jeden z komentatorów.

Poważne obchody...

4115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]