Reklama

Optymiści mają pracę 

Optymiści mają pracę 

16.02.2010
Czyta się kilka minut
Choć Polska uniknęła recesji, nie widać, żebyśmy się z tego cieszyli. W sondażach stan gospodarki Polacy częściej oceniają jako "zły", a pesymiści przeważają nad optymistami. Dlaczego?
O

Opinie te - odbiegające od pochwał, jakie Polska zbiera w Europie za radzenie sobie z kryzysem - w zasadzie nie zaskakują. Od początku transformacji sytuację ekonomiczną uważaliśmy zwykle za złą lub marną (tylko w latach 2007-2008 korzystnych ocen było więcej niż niekorzystnych). Również nastroje konsumentów często rozmijały się z informacjami o tempie wzrostu gospodarczego, poziomie zarobków czy dochodach gospodarstw domowych.

Jeśli więc na całe minione dwudziestolecie (i na ostatnie, kryzysowe półtora roku) patrzeć przez pryzmat danych statystycznych, to wyłania się obraz osiągniętego wprawdzie nie bez trudności, ale zdecydowanego sukcesu. Gdyby natomiast kierować się utrwalonymi w wynikach sondaży nastrojami społecznymi, byłby to obraz znacznie mniej optymistyczny, z przewagą barw ciemnych.

Skąd biorą się te rozbieżności? Czasem przypisuje...

7298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]