Reklama

Opowiem wam Amerykę

Opowiem wam Amerykę

05.12.2016
Czyta się kilka minut
Wszystko, czym nas dzisiaj zadziwiają na dobre i na złe Stany Zjednoczone, ma swoje zakorzenienie w ich mitologii. Nikt lepiej jej nie wytłumaczy niż kontynuatorzy tradycji amerykańskiej Wielkiej Powieści.
Fot. Michał Paweł Markowski
W

Wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych był dla wielu szokiem, a przynajmniej – ukoronowaniem ciągu szoków, jakie ów cyniczny, niedouczony miliarder-klaun fundował od ponad roku. Z analiz jednak wynika, że Trump to nie żaden eksces i kuriozalna pomyłka amerykańskiego społeczeństwa, ale logiczne dopełnienie procesów, które od dawna toczyły USA.

Od 2001 – roku ataku na WTC i początku destrukcyjnej prezydentury George’a W. Busha, zmieniło się tam dosłownie wszystko – od sfery informacyjno-medialnej, którą to kawałek po kawałku wchłonęła rozrywka, „oglądalność” i postprawda, przez zachwianie pozycji jedynego supermocarstwa za sprawą gwałtownego rozwoju Chin i nieszczęsnej „wojny z terroryzmem”, aż po zubożenie sporej części Amerykanów w efekcie pękania kolejnych „baniek”: internetowej, kredytowej etc., bankructwa przemysłu, upadku wielkich miast i ucieczki...

13920

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]