Reklama

Ładowanie...

Opowiem wam Amerykę

05.12.2016
Czyta się kilka minut
Wszystko, czym nas dzisiaj zadziwiają na dobre i na złe Stany Zjednoczone, ma swoje zakorzenienie w ich mitologii. Nikt lepiej jej nie wytłumaczy niż kontynuatorzy tradycji amerykańskiej Wielkiej Powieści.
Fot. Michał Paweł Markowski
W

Wybór Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych był dla wielu szokiem, a przynajmniej – ukoronowaniem ciągu szoków, jakie ów cyniczny, niedouczony miliarder-klaun fundował od ponad roku. Z analiz jednak wynika, że Trump to nie żaden eksces i kuriozalna pomyłka amerykańskiego społeczeństwa, ale logiczne dopełnienie procesów, które od dawna toczyły USA.

Od 2001 – roku ataku na WTC i początku destrukcyjnej prezydentury George’a W. Busha, zmieniło się tam dosłownie wszystko – od sfery informacyjno-medialnej, którą to kawałek po kawałku wchłonęła rozrywka, „oglądalność” i postprawda, przez zachwianie pozycji jedynego supermocarstwa za sprawą gwałtownego rozwoju Chin i nieszczęsnej „wojny z terroryzmem”, aż po zubożenie sporej części Amerykanów w efekcie pękania kolejnych „baniek”: internetowej, kredytowej etc., bankructwa przemysłu, upadku wielkich miast i ucieczki...

13920

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]