Reklama

Ładowanie...

Opowiedzmy Niemcom naszą historię

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Robert Traba, szef polskiego Centrum Badań Historycznych w Berlinie: Moim skrytym marzeniem jest, aby w stolicy Niemiec powstało stałe muzeum pokazujące Niemcom historię relacji polsko-niemieckich oraz dramatyczną historię Polski. Rozmawiał Joachim Trenkner
G

Gęś lub karpia na Boże Narodzenie kupują berlińczycy w popularnym sklepie spożywczym Rogackiego. Gdy zamierzają się przeprowadzić, dzwonią do szczycących się długą tradycją firm przeprowadzkowych Franzkowiak albo Borkowski. A jeśli zechcą pójść na elegancki obiad, udają się do słynnego Hotelu Kempinski.

Polskie nazwiska są wszędzie. Kilkaset Kowalskich, Kowalewskich czy Cybulskich figuruje w berlińskiej książce telefonicznej. Świadczą o intensywności, z którą Polacy wpływali na społeczne i kulturalne życie Berlina. Stolica Niemiec gości nie tylko największą, ale też - obok Drezna - najstarszą społeczność polską w Niemczech.

To, co Polacy o Berlinie myślą, i to, czego doświadczyli, żyjąc tutaj, zostało zebrane w niezwykle interesującej antologii pod tytułem "Berlin. Polskie perspektywy. XIX-XXI wiek", którą wydało Centrum Badań Historycznych...

8221

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]