Reklama

Opcja bizantyjska

Opcja bizantyjska

15.12.2009
Czyta się kilka minut
Co zrobiliby mieszkańcy Bizancjum - imperium, które przetrwało dłużej niż jakiekolwiek inne w historii - z Afganistanem, w którym pozostawanie kosztuje Zachód zbyt wiele, a którego opuszczenie jest zbyt ryzykowne?
W

W przeciwieństwie do "rzymskiego" podejścia Obamy - wysyłającego, na wzór cezarów, więcej współczesnych "legionów" i wydającego więcej pieniędzy - władcy Bizancjum wysłaliby nieliczne oddziały (jeśli w ogóle). Zamiast tego zbroiliby Tadżyków, Uzbeków i Chazarów, aby to oni walczyli z talibami, którzy rekrutują się niemal wyłącznie z Pasztunów. Był to standardowy sposób postępowania Bizancjum z terenami niespokojnymi, a zarazem niewiele wartymi - czyli takimi, z których nie mogli egzekwować podatków, lecz których nie chcieli oddać wrogom.

W naszym przypadku nie byłby to banalny przykład zastosowania zasady "dziel i rządź", ponieważ nie ma jednego afgańskiego narodu, który można by podzielić; a przede wszystkim, gdyż celem nie byłoby wcale rządzenie, lecz jedynie uniemożliwienie rządzenia talibom. Być może nie trzeba by nawet wielkiej perswazji. Szyiccy...

7446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]