Reklama

Ładowanie...

Ojciec Mike świętym?

09.03.2003
Czyta się kilka minut
T

Tamtego 11 września 2001 r. ojciec Mychal Judge, kapelan nowojorskich strażaków - a także przyjaciel wielu z nich: chrzcił ich dzieci, udzielał ślubów, towarzyszył w akcjach; zwali go „ojciec Mike” - znalazł się jako jeden z pierwszych pod płonącymi budynkami World Trade Center. Wbiegał do wieżowców, błogosławił ludzi, którzy rzucali się z wyższych pięter. Pochylając się nad strażakiem (spadł na niego człowiek, który rzucił się z WTC), Judge zdjął hełm, by udzielić umierającemu rozgrzeszenia. W tym momencie wieżowiec runął i 68-letni franciszkanin został ranny w głowę odłamkami. Strażacy posadzili go na krześle, by wynieść z ruin (poniżej zdjęcie, które obiegło świat). Judge zmarł, nim donieśli go do szpitala. Jego hełm delegacja strażaków przekazała potem Papieżowi.

Nazwisko o. Judge trafiło na listę 3 tys. zabitych w WTC pod numerem 0001. Na jego pogrzeb przyszło kilka...

2702

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]