Reklama

Ogrody Gutenberga i okolice

Ogrody Gutenberga i okolice

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Na tle multimedialnej alternatywy lektura książek okazuje się jednym z najbardziej wymagających sposobów obcowania z tekstami kultury. Czy warto ten wysiłek ponosić? W imię czego?
N

Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet zrozumie, to nie pamięta" - głosił Stanisław Lem, krytyczny pesymista. Nie podzielam tego pesymizmu. Tym niemniej wciąż słyszę wzajemnie sprzeczne oceny na temat czytania książek przez nasz naród. Od sformułowań, że tak źle jeszcze nie było, po stwierdzenia, iż jest całkiem dobrze, a wiele wskazuje na to, że będzie znacznie lepiej. Najbardziej wiarygodnie pokazują to, co i ile czytamy, badania Instytutu Książki i Czytelnictwa. Ostatnie, zakończone w listopadzie 2006 r., przyniosły wyniki najgorsze od lat. Połowa Polaków (8 proc. więcej niż dwa lata wcześniej) w ciągu roku nie sięgnęła po żadną książkę, a 2/3 żadnej nie kupiło. W rzeczywistości jest jeszcze gorzej: uwzględniając fakt, że w badaniach przyjmuje się za kontakt z książką czytanie przepisów i używanie podręczników, w czytelnictwo książek jest...

13936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]