Reklama

Ładowanie...

Ogień

24.10.2022
Czyta się kilka minut

„Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby on już zapłonął” – wykrzyknął do nas Jezus słowami liturgii minionego czwartku (zob. Łk 12, 49). Skąd taki obraz? ­Dlaczego ogień?

Ośmielę się twierdzić, iż najlepszej odpowiedzi na te pytania udziela mój kochany patron, Grzegorz Wielki, w swojej homilii na Pięćdziesiątnicę: „Pan posyła ogień na ziemię, aby tchnieniem Ducha rozpalić serca cielesnych [ludzi]. (...) Słusznie więc Duch ukazuje się w ogniu, ponieważ każde serce, które wypełnia – dotąd zdrętwiałe z mrozu – rozpala pragnieniem swojej wieczności”.

Pan chce, musi posłać Ogień, ponieważ przychodzi do serc „zdrętwiałych z mrozu”. Przychodzi do ludzi o zamarz­niętych sercach. Nie przychodzi więc jedynie z pouczeniem, ponieważ największym problemem człowieka nie jest niewiedza, lecz to, że jest skuty zimnem.

Kiedy spotykasz człowieka o śmiertelnie...

2693

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]