Reklama

Ofensywa wolnego myślenia

Ofensywa wolnego myślenia

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Zwalczać nudę, głupotę i prowincjonalizm. Pomóc w budowie otwartego społeczeństwa. Sprawić, by mieszkańcy krajów komunistycznych poczuli, że wolny świat o nich pamięta. Te na pozór niewinne hasła przez 37 lat wyznaczały cel tajnej operacji, jaką prowadził amerykański wywiad CIA: do wybranych osób za żelazną kurtyną trafiło w sumie ponad 10 milionów... książek i czasopism. Najlepszych, jakie mógł zaoferować Zachód.
P

Pewnego kwietniowego dnia 1956 r., na piątym piętrze budynku przy 57. ulicy na Manhattanie, w kłębach tytoniowego dymu kilku młodych ludzi dyskutowało o projekcie, który zaprzątał ich głowy od miesięcy. Gdy ostatni z mówców zamilkł, inicjator spotkania, Sam Walker, wypuścił chmurę dymu z nieodłącznej fajki i, charakterystycznie sepleniąc, zawołał: - Ok. Zróbmy to!

Samuel S. Walker jr. dobiegał trzydziestki. Jako student redagował uczelnianą gazetę “The Yale Daily News"; potem kusił go “Times". Ale ten przystojniak, wesoły i ciekawy świata, dostał na początku 1952 r. jeszcze atrakcyjniejszą propozycję: posadę dyrektora The Free Europe Press (FEP), siostrzanej organizacji Radia Wolna Europa.

FEP zaczęła od wydawania miesięcznika o prozaicznym tytule “Wiadomości zza Żelaznej Kurtyny" i akcji zrzucania ulotek na Czechosłowację, Węgry i NRD - przy...

14795

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]