Reklama

Ofensywa talibów w Afganistanie

Ofensywa talibów w Afganistanie

05.07.2021
Czyta się kilka minut
P

Po niemal 20 latach amerykańscy żołnierze opuścili bazę Bagram. Choć mieli ją przekazać armii afgańskiej, wyglądało to na porzucenie. Opuścili ją w pośpiechu, nie informując sojuszników. Przez jakiś czas stała pusta, będąc celem szabrowników. Bagram było centralą operacji USA w Afganistanie, jej opuszczenie zwiastuje rychły koniec obecności lądowych sił amerykańskich w tym kraju. Kiedy dokładnie to się stanie? Wciąż pojawiają się nowe daty, ale nie później niż 11 września, w 20. rocznicę ataku na World Trade Center. Czy Amerykanie będą wspierać rząd w Kabulu w razie zagrożenia? To też nie jest jasne.

W czasie, gdy Amerykanie i ich zagraniczni sojusznicy ograniczają swoją obecność, w szybkim tempie powiększają ją talibowie. Prowadzą szeroko zakrojoną ofensywę i zbliżają się do kluczowych miast, będących bastionami afgańskich władz. Amerykański portal Long War Journal wylicza, że od 1 maja do 29 czerwca talibowie zajęli ponad 80 dystryktów (to odpowiednik powiatu; jest ich prawie 400). Afgańskie wojsko często miało poddawać się bez walki. Dziś talibowie kontrolują 46 proc. dystryktów, a afgański rząd 19 proc.; status pozostałych 34 proc. jest sporny.

W ostatnich dniach sytuacja nie uległa poprawie. Od początku lipca talibowi zajęli co najmniej 22 kolejne dystrykty. Rząd w Kabulu tłumaczy porażki, a przynajmniej ich część, celowym wycofywaniem się, by uniknąć ofiar cywilnych, a także przygotowaniami do obrony strategicznych celów.

Dziennik „The New York Times” szacuje, że w czerwcu zginęło przynajmniej 703 afgańskich żołnierzy i policjantów, a także 208 cywilów. To największe straty po stronie rządowej od 2018 r., tj. odkąd gazeta prowadzi tę statystykę. Afgańska telewizja Tolo News podaje niższe liczby (łącznie 638 zabitych żołnierzy, policjantów i cywilów, a także 1038 rannych), ale stwierdza też, że był to najkrwawszy miesiąc w ciągu ostatnich 20 lat.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]