Reklama

Odkrywana świetność przeszłości

Odkrywana świetność przeszłości

28.02.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Andrzej Marek Wyrwa, archeolog: Łekno to jedno z najznamienitszych miejsc na mapie kulturowej wczesnego średniowiecza.
R

Rozmawia Anna Plenzler

Gród z VII w. czy rotunda wzniesiona pod koniec X w.; które z tych odkryć w Łeknie są ważniejsze?

Andrzej M. Wyrwa: Trudno tu mówić o hierarchii. Oba świadczą o niezwykłej pozycji tego miejsca we wczesnym średniowieczu. Był to ważny ośrodek osadniczy, a potem polityczny i administracyjny tworzącego się państwa polskiego.

Dziś wiemy, że gród plemienny powstał w trzeciej ćwierci VII w. Tak wykazały badania metodą radiowęglową C14 AMS próbek pobranych z dolnej części wałów otaczających łekneński gród. Od zewnątrz gród zabezpieczony był kamiennym płaszczem. Sto lat później gród rozbudowywano i otoczono kolejnym płaszczem kamiennym. W jego obrębie odkryto bramę, gdzie drewno zachowało się w dobrym stanie, więc zleciliśmy też badania dendrochronologiczne, które prowadził prof. Tomasz...

7992

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]